BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Dünyada yaklaşık 10 milyon HIV pozitifin ilaçlara erişimi olmadığı için çaresizce ölümü beklediğini, oysa ki tedavi gören HIV pozitif bir kişinin herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebileceğini...

13 Temmuz 2012 Cuma

Afrika'daki HIV pozitiflerin %56'sı İlaçsız


BM AIDS Programı’nın Başkanı Michel Sidibe, Afrika’da 6,2 milyon kişinin AIDS tedavisi gördüğünü açıkladı.
Sidibe, Washington'da 22-27 Temmuz'da düzenlenecek AIDS konferansından önce yaptığı açıklamada, geçen yıl AIDS tedavisi görenlerin sayısının 1,1 milyon arttığını vurguladı. Sidibe ayrıca, Afrikalıların yüzde 56'sının AIDS tedavisine ihtiyacı olduğunu da belirtti.
Michel Sidibe, AIDS'den en fazla etkilenen Afrika'da hastalıktan ölümlerin azaldığını, 5 yıl önce yılda 1,8 milyon, geçen yıl ise 1,2 milyon kişinin AIDS nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıkladı.
2011 yılı için henüz rakamlar açıklanmasa da 2010 verileri, düşük ve orta gelirli ülkelerde toplam 6,6 milyon kişinin tedaviden yararlandığını, 8 milyon kişinin ise geçen yıl sonuna kadar tedavi alamadığını gösteriyor.
Resmi rakamlara göre, dünyada 34 milyon AIDS hastası bulunuyor.
Kaynak: AA
Yorumum: İlaçlarla kontrol altına alınabilen bir hastalıktan hala milyonlarca insanın ölüyor olması çok acı. HIV/AIDS'in yaygın olduğu fakir Afrika ülkeleri, parasızlık sebebiyle insanlarına ilaç temin etmekten aciz. Peki yıllarca o ülkelerin kaynaklarını sömüren ve HIV ilaçlarını üreten "gelişmiş ülkeler" nerede???

Pozitifiz Facebook sayfasını takip edin!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder