BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Dünyada yaklaşık 10 milyon HIV pozitifin ilaçlara erişimi olmadığı için çaresizce ölümü beklediğini, oysa ki tedavi gören HIV pozitif bir kişinin herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebileceğini...

6 Aralık 2016 Salı

Dünyada Her 10 HIV Pozitiften 4'ü Durumunu Bilmiyor


Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi(ECDC), AB ülkelerinde her 7 HIV pozitiften 1’inin virüsü taşıdığından habersiz olduğunu tahminlediğini açıkladı. Buna göre, AB ülkelerinde toplamda 810.000 HIV ile enfekte kişi bulunmakta ve bunların 122.000’ini HIV pozitif olduğunu bilmemektedir.

AB ülkelerinde, HIV bulaşı ile tanının belirlenmesi arasında ortalama 4 yıl bulunmakta ve HIV pozitiflerin yarısının ileri evrede tanı almaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün(DSÖ) global tahminleri ise ECDC’nin AB ülkeleri için yaptığı tahminlemeden biraz daha karamsar. DSÖ’ye göre HIV ile yaşayan 37 milyon kişiden %40’ı HIV statülerinden habersiz...

Türkiye’deki durum ne?


Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerle, HIV ile enfekte olan kişi sayısı 1985’ten bu yana toplam 13.766 kişi. Bu sayının 1661’i ise 2016 yıl içinde tanı almış.

Son 10 yılda yeni HIV enfeksiyonu artış oranı olan %450 ile bütün ülkeleri geride bırakmışız.

Sayılar bir yandan hızla artarken diğer yandan Türkiye’de kaç kişinin HIV pozitif olduğunu bilmediğini bilmiyoruz. Bu sebeple HIV şüpheniz varsa, lütfen, hastanelerin enfeksiyon hastalıkları bölümüne giderek, HIV testi yaptırın. Kimlik bilgilerinizi açıklamadan test yaptırmak isterseniz İstanbul’da Şişli Belediyesi ve Ankara’da Çankaya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz. Tanı alırsanız aşağıdaki adresler üzerinden bizimle iletişim kurmaktan lütfen çekinmeyin.

Pozitifiz Facebook sayfasını takip edin!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder