BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Dünyada yaklaşık 10 milyon HIV pozitifin ilaçlara erişimi olmadığı için çaresizce ölümü beklediğini, oysa ki tedavi gören HIV pozitif bir kişinin herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebileceğini...

7 Temmuz 2012 Cumartesi

AIDS'te Tedavi Umudu

HIV’i tanımlayan ve bu çalışmasıyla Nobel ödülüne layık görülen Fransız bilim insanı Francoise Barre-Sinoussi, AIDS'e neden olan virüs için tedavi bulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Fransız virüs uzmanı Francoise Barre-Sinoussi tedavinin ne zaman bulunacağı ile ilgili bir takvim çıkaramayacağını ancak bilim adamlarının her gün yeni yararlı buluşlar yaptığını söyledi.
Virüsün 1981 yılında tanımlanmasından bu yana 30 milyondan fazla kişi HIV ya da AIDS nedeniyle hayatını kaybetti. O zamandan bu yana geliştirilen ilaçlar sayesinde artık HIV pozitif kişiler doğru ilaçlara ulaşabildikleri sürece uzun yıllar hayatlarına devam edebiliyorlar.
Profesör Barre-Sinoussi ''Bugün bir tedavi ile ilgili konuşuyor olmamızın nedeni artık bunun mümkün olduğuna dair elimizde kanıt olması'' dedi.
Son günlere kadar araştırmacılar neredeyse HIV’in yok edebilecek bir tedavi bulmaktan ümidi kesmişti ancak iki hasta ile yaşanan deneyimler yeniden tedavinin mümkün olduğunun düşünülmesine neden oldu.
TEDAVİNİN MÜMKÜN OLABİLECEĞİNİ GÖSTEREN ÖRNEKBerlin hastası olarak tanımlanan bir adam kemik iliği nakli sayesinde HIV’den kurtulmayı başardı.
Yine yakın zamanda New Jersey'den 50 yaşında bir adam gen terapisi ile tedavi gördü. Tamamen iyileşmemiş olsa da bu hasta kısa bir süre için de olsa antiviral ilaçlar almaya gerek duymadan virüsü kontrol altında tutmayı başardı.
Prof. Barre-Sinoussi ''Berlin hastasına gelince iki kemik iliği naklinden sonra artık vücudunda HIV bulunmuyor. Bu tedavinin mümkün olduğunu gösteren bir kanıt. Buna daha önce sahip değildik'' dedi.
HIV tedavisi arayışında iki ana yaklaşım bulunuyor. Biri virüsün tamamen vücuttan atılmasını sağlamak ötekisi ise pratik tedavi denilen virüsü vücuttan çıkarmayan ancak kişinin ilaç kullanmadan virüsle savaşabilmesini sağlayan bir tedavi tipi.
Şu an için HIV pozitif olan bir kişinin her gün ilaç kullanması gerekiyor. Fakir ülkelerdeki hastalar ilaçlara ulaşmakta güçlük çekiyor.
YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ İÇİN ÇALIŞILIYORProf. Barre-Sinoussi ''Tedavi aramamızın nedeni şu an elimizdeki çözümün çok pahalı ve ulaşması zor oluşu. Ayrıca bazı hastalarda uzun süren ilaç tedavisi komplikasyonlara neden oluyor. Yani yeni yöntemler bulmak zorundayız'' dedi.
2008 yılında Luc Montagnier ile birlikte virüsü buldukları için Nobel Ödülü alan Barre-Sinoussi yakında Uluslararası AIDS Vakfı başkanlığı görevini üstlenecek. Bu yeni görevinde birçok ülkede HIV tedavisi üzerine araştırmalar için çalışmalarına devam edecek. Profesör son dönemde HIV araştırmaları için ayrılmış fonların hızla kesilmeye başladığını ve bu durumun kendisini çok rahatsız ettiğini söylüyor.Ancak fonlar artarsa tedavi bulunabilir mi sorusuna net bir yanıt veremeyeceğini de ekliyor.
Prof. Barre-Sinoussi ''Ben bir bilim adamıyım ve dürüst olmam gerekir. Ve dürüst olarak söylüyorum tedaviyi ne zaman bulacağımızı bilmiyorum'' diyor. 
Kaynak:BBC Türkçe

Pozitifiz Facebook sayfasını takip edin!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder