BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Dünyada yaklaşık 10 milyon HIV pozitifin ilaçlara erişimi olmadığı için çaresizce ölümü beklediğini, oysa ki tedavi gören HIV pozitif bir kişinin herkes kadar sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürebileceğini...

7 Kasım 2011 Pazartesi

HIV Ag/Ab Combo (Combi) Testleri

HIV şüphesi taşıyan kişiler bir an önce durumlarını öğrenmek isterler. HIV ile temas şüphesinden hemen sonra sonuç veren testler bulunmadığı için bu bekleme süresi gerçekten çok zordur. Son yıllarda güvenilir  ve nispeten erken dönemde sonuç verebilmesi açısından HIV ag/ab combo testleri (hem antijende hem de antikorda hiv taraması yapan testler) yaygınlaşmıştır. Peki tam olarak HIV ag/ab combo testleri nasıl çalışır?

P24 hiv e özgü viral bir proteindir. HIV in vucuda alımından yaklaşık 2 hafta sonra, p24 antijenemi dönemi başlar ve birkaç hafta sürer. 1-3 ay içinde zarf gp4, gp120 ve çekirdek p24 antijenine karşı IgM ve IgG antikorları sentezlenmeye başlar. Antikorların oluşması için geçen pencere döneminde p24 antijeninin saptanması önemlidir. Anti-HIV Ag/ab, Combo testi, HIV 1,2´ye karşı olusan antikorları ve p24 antijenini saptayan kantitatif mikropartikül enzim immüno-assay testidir.

P24 antijeni 2-6 hafta arası en yüksek düzeyindedir ve testlerde bu dönemde saptanabilir. HIV'e karşı vücudun antikor üretmesi ise genellikle 1. aydan itibaren başlar. Dolayısıyla HIV ag/ab combo testi yaptırmayı düşünüyorsanız size riskli temastan 1 ay sonra yaptırmanızı öneririm. 1. ay genellikle hem p24 antijeninin yüksek olduğu bir dönemdir hem de artık hiv e karşı antikorların oluşumu başlamıştır.

Pozitifiz Facebook sayfasını takip edin!

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder